Hvad går indsatsen ud på?
Vi har i de seneste år arbejdet på at gøre vores faglighed endnu stærkere, så vi kan give borgerne den bedst mulige hjælp og service. Det arbejde fortsætter vi med - og da vi nu har fået støtte fra Beskæftigelsesministeriet, kan vi intensivere udviklingen af indsatsen.
Med indsatsen vil vi:
-
Udvikle og afprøve nye introduktionsforløb for nye medarbejdere og borgernære karriereveje på tværs af velfærdsområderne
-
Styrke fagligheden, for at give den bedst mulige hjælp og service til borgerne
- Øge trivslen for den enkelte medarbejder og dermed forbedre arbejdsmiljøet
Det handler kort sagt om at få nye medarbejdere godt i gang – og skabe stærke faglige miljøer, som støtter den enkelte medarbejder og løfter kvaliteten i arbejdet.
Indsatsen dækker følgende områder:
- Dagtilbud
- Skole
- Ældre og Sundhed
- Tværfaglige indsatser og UngHerlev
- Voksensociale tilbud
- Arbejdsmarked
På hvert område er der nedsat en styregruppe med ledere og medarbejdere, som får stor indflydelse på at udvikle og afprøve de nye introduktionsforløb og karriereveje.
Se styregrupperne for de 6 områder
Hvorfor gør vi det?
Vi tror på, at med stærkere faglighed, får vi bedre trivsel og arbejdsmiljø. Med bedre introduktion til nye medarbejdere og mere fokus på faglig udvikling, forventer vi:
-
Mindre udskiftning blandt nye ansatte
-
Færre oplevelser af “praksis-chok”
-
Styrket arbejdsmiljø
-
Højere faglig kvalitet i arbejdet
Vi glæder os til at udvikle både faglighed og arbejdsmiljø sammen med jer – også efter projektet slutter. Bevillingen gælder frem til maj 2027.
Her på siden kan du følge med i, hvad der sker i indsatsen.
